پایان نامه رشته علوم تربیتی

پایان نامه رشته علوم تربیتی

پایان نامه رشته علوم تربیتی

پایان نامه رشته علوم تربیتی

پایان نامه رشته علوم تربیتی

بایگانی
  • ۰
  • ۰

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی، فرانسه)، 2- آمار و روش های تحقیق، 3- مبانی مشاوره و راهنمایی، 4- روش ها و فنون راهنمایی در مشاوره، 5- نظریه های مشاوره و روان درمانی، 6- کاربرد آزمون های روانی در مشاوره، 7- روانشناسی شخصیت. 

رشته گرایش کد ضریب ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1
مشاوره 1) مشاوره مدرسه 1 2 3 3 2 2
2) مشاوره شغلی 
3) مشاوره خانواده 
4) مشاوره توانبخشی 

 

دروس امتحانی مجموعه روانشناسی 2 در سال های گذشته

«زبان عمومی و تخصصی انگلیسی، فرانسه»

تعداد سؤالات این درس در آزمون 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور که از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته مشاوره می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌کند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌کنند. کتاب زبان تخصصی مشاوره نوشته محسن طالب‌زاده در بعضی دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواندن کتاب‌های زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف برای رسیدن به تسلط در این درس کفایت می‌کند. در کتاب زبان عمومی مطالب گرامری و یک سری لغات و اصطلاحات عمومی و همچنین تست‌های عمومی رشته‌های مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتی در صورت فراموشی درس زبان می‌توانند خود را به سطح مطلوبی با استفاده از این کتاب برسانند. در کتاب زبان تخصصی موسسه مدرسان شریف علاوه بر بررسی و ارائه پاسخ تشریحی و ترجمه تست‌های کنکورهای کارشناسی ارشد سال‌های قبل (از سال 95 ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رایج در رشته علوم‌تربیتی به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌های چهارگزینه‌ای تألیفی برای آشنایی هرچه بیشتر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد با سؤالات درس زبان تخصصی این رشته آورده شده است. 

 «آمار و روش‌های تحقیق»

ضریب این درس برای تمام گرایش‌ها (2) و تعداد سؤالات آن در‌ آزمون دانشگاه دولتی 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاهها کتاب‌های آقای دکتر علی دلاور می‌باشد. کتاب‌های روش تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی، احتمالات و آمار کاربردی در روانشناسی و علوم تربیتی و تحلیل آماری در روانشناسی و علوم تربیتی از جمله این کتب می‌باشند. در برخی دانشگاهها اساتید از روی «کتاب روش‌های تحقیق در روانشناسی و علوم تربیتی» تألیف دکتر اسماعیل بیانگرد و یا حتی جزوه‌ی شخصی خود برای تدریس این درس استفاده می‌کنند. تمامی کتب فوق به گونه‌ای پراکنده و در بعضی مباحث مطالب را گنگ جمع‌آوری کرده‌اند. برای استفاده داوطلبان کارشناسی ارشد انتشارات مدرسان شریف کتاب کمک آموزشی خود را به بازار کتاب ایران روانه کرده است. در این کتاب ضمن فصل‌بندی مناسب، هر فصل به سه بخش تقسیم شده، بخش اول شامل ارائه متون آموزشی می‌باشد که در لابه‌لای این متون هر جا که لازم بوده مؤلف با قرار دادن تست‌های تألیفی خود داوطلب را با سؤالات چهار گزینه‌ای مربوط به این درس آشنا کرده است. پس از آموزش، تمام تست‌های دانشگاه‌های سراسری و آزاد سالیان گذشته که مربوط به آن فصل است به همراه پاسخ تشریحی آن‌ها گنجانده شده، تا داوطلب بتواند تمام تست‌های مربوط به آن فصل را یکجا ببیند. پس از بخش دوم، در انتهای هر فصل تعدادی تست‌های تکمیلی با پاسخ کلیدی آورده شده است، معمولاً این بخش برای داوطلبانی مناسب است که تمام دو بخش قبل را به طور کامل مطالعه کرده باشند و از زمان کافی تا روز آزمون کارشناسی ارشد برخوردار باشند. مرور این تست‌ها برای رقابت و قبولی در دانشگاههای معتبر مفید می‌باشد. از جمله خصوصیات منحصر به فرد دیگر این کتاب ارائه تمامی تست‌های (4) رشته علوم تربیتی و همچنین روانشناسی به همراه پاسخ تشریح آن‌ها می‌باشد.

«مبانی مشاوره و راهنمایی»

ضریب این درس در آزمون دانشگاه دولتی برای گرایش مشاوره (2) و تعداد سؤالات آن 20 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس کتاب پویایی گروه و مشاوره گروهی تألیف دکتر شفیع آبادی، کتاب خانواده درمانی مینوچین ترجمه‌ی دکتر صفایی و همچنین کتاب مقدمه برنامه‌ریزی راهنمایی و مشاوره دکتر شفیع آبادی می‌باشد.

به دلیل پراکنده بودن و غیرمشخص بودن روند سؤالات کنکور کتاب‌های فوق هر کدام به تنهایی کافی نمی‌باشند. به همین منظور انتشارات مدرسان شریف برای این درس کتابی با در نظر گرفتن مطالب تمام کتب مرجع و همچنین جزوات آموزشی اساتید به بازار کتاب عرضه کرده است. در این کتاب، تمامی تست‌های کنکورهای سراسری و آزاد با پاسخ تشریحی آن‌ها گنجانده شده است. البته قبل از شروع تست‌های هر فصل مطالب درسی کاملاً ساده و روان توضیح داده شده است، تست‌های خودسنجی در پایان هر فصل برای تمرین بیشتر شما هر فصل کتاب را از هر حیث کامل کرده است.

 «روش‌ها و فنون راهنمایی در مشاوره»

تعداد سؤالات این درس 20 سؤال و ضریب آن در دانشگاه دولتی برای گرایش مشاوره (3) می‌باشد. کتاب‌های مرجع این درس کتاب «روش‌ها و فنون راهنمایی و مشاوره» تألیف دکتر عبداله شفیع آبادی و همچنین کتاب تکنیک‌های خرد در مصاحبه‌های مشاوره‌ای ترجمه سیمین حسینیان می‌باشند. در این درس روش‌های مشاوره از جمله تعقلی، تحلیل روانی، روش‌های یادگیری و روانشناسی انسان، مقایسه‌ی شیوه‌های مشاوره، دستورالعمل‌های درمانی، تمایز مشاوره و روان درمانی، بررسی می‌شود. به دلیل ضریب بالای این درس لازم است، داوطلبان در این درس به تسلط کافی برسند. کسب درصد بالا در این درس توسط رتبه‌های تک رقمی موسسه دیده شده است. انتشارات مدرسان شریف با بهره‌گیری از تجربه تدریس و تألیف مؤلفین خود برای این درس نیز کتابی خلاصه و مفید به داوطلبان ارائه کرده است. در این کتاب تمامی مباحث طبقه‌بندی شده است و در پایان هر فصل تست‌های طبقه‌بندی شده کنکورهای سراسری و آزاد مربوط به آن فصل با پاسخ تشریحی آورده شده است. تا داوطلب پس از مطالعه‌ی متن درس تمام تست‌های مطرح شده در کنکور مربوط به آن فصل را پیش رو ببیند و با بررسی پاسخ‌های تشریحی بتواند به تسلط خوبی در هر فصل برسد. مطالعه‌ی این کتاب می‌تواند به تنهایی داوطلب را آماده حضوری موفقیت آمیز در آزمون کارشناسی ارشد کند.

«نظریه‌های مشاوره و روان درمانی»

تعداد سؤالات این درس در آزمون دانشگاه دولتی 20 و ضریب آن برای  گرایش مشاوره (3) می‌باشد. این درس از بین 7 درس داوطلبان گرایش مشاوره، جزء 3 درس مهم محسوب می‌شود. با توجه به مشکلات داوطلبان در درس زبان معمولاً داوطلبان این گرایش سعی می‌کنند در این درس تئوری به درصد بالایی دست پیدا کنند تا قبولی خود را تضمین نمایند. در این درس هم کتاب دکتر عبداله شفیع‌آبادی جزء کتاب‌های مرجع می‌باشد. کتاب دیگری که برای کارشناسی ارشد در این زمینه در دانشگاه‌های مختلف معرفی می‌شود، کتاب نظریه‌های مشاوره و روان درمانی شیلینگ، ترجمه‌ی خدیجه آرین می‌باشد به دلیل ترجمه بودن کتاب دوم و همچنین جدید نبودن منابع، نیاز به ارائه کتابی کامل و منطبق بر سؤالات جدید می‌باشند. در کتاب انتشارات مدرسان شریف مولف سعی کرده آن ادبیات سنگین را با توانایی‌های خود با نثری ساده‌تر و بدون تغییر در مفهوم به داوطلب عرضه کند. در راستای آموزش محوری کتب این مرکز، پس از هر مبحث، تست تألیفی در لابه‌لای متون آموزشی گنجانده شده، تمام تست‌های 15 سال اخیر دانشگاه‌های دولتی و پرسش‌های چهار گزینه‌ای منتخب دانشگاه آزاد از سال 80 تا 95 به صورت طبقه‌بندی شده به همراه پاسخ تشریحی کامل آورده شده است.

«کاربرد آزمون‌های روانی در مشاوره»

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی 20 سؤال و ضریب آن برای گرایش مشاوره (2) می‌باشد. برای این درس سه کتاب به تألیف دکتر پاشا شریف، دکتر هادی بهرامی و دکتر حمزه گنجی می‌باشد. در این درس توزیع‌های آماری، آزمون‌های فرضیه و خطاهای آزمون، نمونه‌گیری رگرسیون و همبستگی، متغیرهای کنترل تعدیل و همراه و پایایی یا روایی، آنالیز واریانس مورد مطالعه قرار می‌گیرند. این درس به دلیل تلفیق مباحث آن با مباحث آمار برای داوطلبان کمی مشکل به نظر می‌رسد. در این درس نیز انتشارات مدرسان شریف کتابی خلاصه و مفید به چاپ رسانده است و در این راستا با آموزش گام به گام مفاهیم و حل تست به صورت مرحله به مرحله مفاهیم را به مخاطب آموزش داده است مانند بقیه کتب این مرکز، تست‌های آزمون های سراسری و آزاد با پاسخ تشریحی در کتاب گنجانده شده است. حل تست‌های آزمون کارشناسی ارشد 1395 به عنوان جدیدترین سؤالات ارائه شده در کتاب از دیگر مزایای این کتاب محسوب می‌شود.

«روانشناسی شخصیت»

ضریب این درس در دانشگاه دولتی (2) و تعداد سؤالات آن 20 سؤال می‌باشد. منبع مهم این درس کتاب دوان شولتز و سیدنی آلن شولتز ترجمه‌ی یحیی سید محمدی می‌باشد. البته کتب دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. به دلیل ترجمه بودن اکثر منابع اصلی این درس، ارتباط برقرار کردن داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد، کمی با مشکل روبرو می‌شود. البته اکثر مطالب این کتاب به ارائه نتایج تحقیقات، پژوهش‌ها و بیان نظریه‌های دانشمندان بزرگ خارجی می‌پردازد. در این راستا ممکن است داوطلبان نتوانند مباحث و نظریات را از هم تفکیک کنند. انتشارات مدرسان شریف برای این درس کتابی با دسته‌بندی مناسب و تفکیک نظریات مختلف و مقایسه‌ی آن‌ها با یکدیگر سعی بر ارائه مرجعی مناسب کرده است. در متن درس سؤالات چهار گزینه‌ای در لابه‌لای متون گنجانده شده است، تا داوطلب با تست‌های قابل طرح در این درس آشنا شود. در پایان هر فصل تمام تست‌های آزمون های گذشته با پاسخ تشریحی گنجانده شده است. یک سری تست‌های تکمیلی با پاسخ در پایان هر فصل نیز به عنوان تکمیل روند یادگیری آورده شده است مطالعه‌ی این کتاب به تمام داوطلبان رشته مشاوره پیشنهاد می‌شود.

منبع: مدرسان شریف

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی